100. rocznica wyboru nuncjusza apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego na papieża Piusa XI

 

 

6 lutego 2022 roku mija 100 lat od konklawe, podczas którego kard. Achilles Ratti został wybrany na papieża i przyjął imię Pius XI. Jednak zanim Achilles Ratti został Papieżem Opatrzność Boża związała jego życie z naszą Ojczyzną w bardzo trudnym okresie jej historii. Dnia 25 kwietnia 1918 roku monsinior Achilles Ratti został mianowany przez papieża Benedykta XV wizytatorem na ziemie polskie i litewskie. W kilka miesięcy później, kiedy Polska odzyskała niepodległość został nuncjuszem apostolskim w Polsce. Do Warszawy przybył w pierwszych dniach czerwca 1918 roku, w święto Bożego Ciała i wziął udział w Warszawskiej procesji. Mówił, że „przyniósł Polakom Chrystusa w rękach”.

Swoją misję dyplomatyczną na polskiej ziemi rozpoczął od pielgrzymki na Jasną Górę. Kiedy po zakończeniu tej misji wracał do Rzymu, polscy biskupi w dowód wdzięczności za życzliwość dla Polski i Polaków ofiarowali mu kopię Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. Obraz ten umieścił w kaplicy letniej rezydencji papieskiej w Castel Gandolfo gdzie jest do dziś.

Achilles Ratti po wręczeniu dokumentów uwierzytelniających na ręce głowy państwa Józefa Piłsudskiego

Pobyt Achillesa Rattiego w Polsce przypadł na trudne czasy. Nie opuścił Warszawy w 1920 roku w momencie zagrożenia ze strony wojsk bolszewickich. Tym zaskarbił sobie ogromny szacunek i uznanie ze strony Polaków. Polacy w dowód wdzięczności dedykowali mu medal wybity przez Mennicę Polską w 1930 roku – w 10 rocznicę Cudu nad Wisłą – z następującym napisem: OJCIEC ŚWIĘTY PIUS XI W 1920 ROKU NIE OPUŚCIŁ WARSZAWY.

4 czerwca 1921 roku kard. Achilles Ratti wyjechał z Warszawy żegnany uroczyście przez władze państwowe i przez warszawiaków. Naczelnik Państwa Józef Piłsudski uhonorował go najwyższym z polskich odznaczeń – wielką wstęgą ORŁA BIAŁEGO.

W 1922 roku podczas konklawe Achilles Ratti został wybrany na Stolicę Piotrową i przybrał imię Pius XI. Uważany jest za papieża Akcji Katolickiej, której struktury stworzył i zadbał o rozwój stowarzyszenia we Włoszech, ale też w innych państwach Europy i Ameryki. Swoją życzliwość dla naszej Ojczyzny okazywał również będą papieżem. Cieszył się, kiedy w 1930 roku została powołana w Polsce Akcja Katolicka i wspierał duchowo rozwój stowarzyszenia. Opracowany Statut jako jedyny, obok włoskiego, został zatwierdzony najwyższym autorytetem Piusa XI w dniu 27 listopada 1930 roku. Z woli papieża współpraca świeckich z duchownymi w sprawach religijno-społecznych nabrała innego niż dotychczas charakteru. Akcja Katolicka skutecznie się rozwijała dając dowody swego przywiązania do Kościoła.

Dla całego Kościoła wielkim wydarzeniem była bulla Auspicantibus nobis, w której Ojciec Święty z okazji 50-lecia swego kapłaństwa ogłosił powszechny jubileusz.

Kardynał Aleksander Kakowski związany z Ojcem Świętym szczególnymi więzami przyjaźni jako jego konsekrator, wydał w styczniu 1929 roku orędzie do duchowieństwa i wiernych, w którym ogłosił między innymi, że dla upamiętnienia jubileuszu Ojca Świętego powziął zamiar wspólnie z kapitułą wznieść w stolicy Dom Katolicki imienia Papieża Piusa XI – ROMA, gdzie mają się skupić organizacje życia katolickiego – przede wszystkim Akcji Katolickiej. W skromnym pomieszczeniu tegoż Domu, ocalałego z pożogi wojennej, mieści się obecnie siedziba Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej w Polsce.

Zawdzięczając papieżowi Piusowi XI tak wiele dobra i życzliwości dla Polski, ale też dla Akcji Katolickiej, w dniu 100 rocznicy wyboru na Stolicę Piotrową, pamiętajmy o ufnej modlitwie.

Elżbieta Olejnik

 


 

Kard. K. Nycz: Achilles Ratti był wielkim przyjacielem Polski; wypromował na prymasa kard. A. Hlonda

Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI, był wielkim przyjacielem Polski. Największą jego zasługą jako nuncjusza był wkład w utworzenie archidiecezji łódzkiej i katowickiej i wypromowanie na prymasa Polski kard. Augusta Hlonda – powiedział kard. Kazimierz Nycz.

6 lutego minie 100. rocznica wyboru nuncjusza apostolskiego w Polsce Achillesa Rattiego na papieża Piusa XI. Z tej okazji w sali senatorskiej Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się w piątek debata historyczna "Zanim został papieżem – Pius XI a Polska. 1918–1922–2022". Po debacie otwarto poświęconą mu wystawę, którą można do końca marca oglądać w pokojach prezydentów II RP i władz na uchodźctwie w narożniku Sali Senatorskiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

"Papież Pius XI, jako nuncjusz papieski 9 lutego 1919 r. złożył wizytę na Zamku Królewskim na zaproszenie marszałka Józefa Piłsudzkiego. Tym samym symbolicznie i czytelnie dla całego społeczeństwa pokazał, że uznaje wskrzeszone państwo polskie. Złożył wizytę w miejscu symbolicznym, które jest ważne z punktu widzenia historycznego i politycznego państwa, które właśnie odbudowywało się po latach niewoli" – powiedział dyr. Zamku Królewskiego prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, otwierając debatę.

Przypomniał również, że "w czasie wojny 1920 r., kiedy wojska bolszewickie podchodziły do Warszawy, Achilles Ratti nie opuścił stolicy, ale został. Pokazał swoją postawą, jak trzeba się zachować. Dodał, że zostając papieżem Piusem XI, Ratti do końca pamiętał o Polsce.

Nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio wyraził wdzięczność "za przywiązanie i oddanie" i "trwałą pamięć o jednym z najważniejszych obywateli Warszawy i papieżu Kościoła powszechnego".

"Nie ulega wątpliwości, że mój poprzednik na urzędzie nuncjusza apostolskiego w Polsce uczył się Kościoła właśnie tu, od rodzącej się do niepodległości Polski. Cieszy mnie, że Polska pamięta o nim w przeddzień setnej rocznicy jego wyboru na stolicę Świętego Piotra" – powiedział abp Salvatore Pennacchio.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz podkreślił, że Achilles Ratti był przyjacielem Polski i Warszawy. Przypomniał, że z ramienia Stolicy Apostolskiej był on delegatem, obserwatorem i mediatorem plebiscytu na Górnym Śląsku.

"Największą jego zasługą był wkład w utworzenie archidiecezji łódzkiej i katowickiej. Był także człowiekiem, który wypromował wielkiego prymasa Polski kard. Augusta Hlonda, którego poznał jako salezjanina. Później został on powołany na biskupa katowickiego a następnie arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego (24 czerwca 1926 r. – PAP), a następnie prymasa Polski" – powiedział kard. Nycz.

Dodał, że Achilles Ratti przyczynił się także do mianowania bpa Stanisława Tomasza Galla, pierwszym w dziejach Rzeczypospolitej biskupa polowego Wojska Polskiego.

W debacie wzięli udział ks. prof. Stanisław Wilk z KUL, dr hab. Paweł Skibiński z UW i ks. dr hab. Damian Bednarski z UŚ.

Po debacie otwarto wystawę "Zanim został papieżem – Pius XI a Polska. 1918–1922–2022". "Wpisuje się ona w program przybliżania Polakom historii dwudziestolecia międzywojennego" – powiedziała kustosz na Zamku Królewskim w Warszawie Anna Czekaj.

Wystawa składa się z czterech plansz ukazujących życie i działalność Achillesa Rattiego. "Kończymy na 6 lutego 1922 r., czyli dniu jego wyboru na papieża i przyjęciu imienia Pius XI" – powiedziała Anna Czekaj.

Papież Benedykt XV 25 kwietnia 1918 r. mianował prefekta Biblioteki Watykańskiej Achillesa Ambrogio Damiano Rattiego (1857-1939) swoim wizytatorem na terenach polskich odebranych Rosji w wyniku działań I wojny światowej. W Warszawie został on powitany 29 maja 1918 r.

W imieniu papieża 30 marca 1919 r. uznał on niepodległość Polski, a następnie został pierwszym nuncjuszem apostolskim w odrodzonym państwie. W archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela przyjął święcenia biskupie, dlatego jako papież określał siebie często polskim biskupem.

Arcybiskup Ratti został Wysokim Komisarzem Kościelnym dla terenów plebiscytowych na Górnym Śląsku, w Prusach Wschodnich i na Warmii i Mazurach (20 kwietnia – 12 grudnia 1920 r.). Obie strony polsko-niemieckiego konfliktu oczekiwały od papieskiego wysłannika stanięcia po ich stronie. Wstrzemięźliwość postawy nuncjusza nie spotkała się ze zrozumieniem w Polsce. Abp Ratti uznał, że nie jest w stanie dalej pełnić swojej misji i poprosił o odwołanie z polskiej placówki.

6 lutego 1922 r. został wybrany papieżem, przyjmując imię Pius XI. W 1925 r. zawarto konkordat między Polską a Stolica Apostolską. Za jego zgodą 15 sierpnia 1925 r. nałożono na obraz Matki Bożej w sanktuarium w Piekarach Śląskich papieskie korony, a w 1938 r. odbyła się kanonizacja bł. Andrzeja Boboli.

Znakiem bliskości Piusa XI z Polską pozostał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i freski Jana H. Rosena z 1934 r.: "Obrona Częstochowy" i "Cud nad Wisłą" w kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ joz/

https://dzieje.pl/dziedzictwo-kulturowe/kard-k-nycz-achilles-ratti-byl-wielkim-przyjacielem-polski-wypromowal-na

 


cool     cool    cool     cool    cool

4 stycznia

Potrzeba nam dzisiaj wiary, która góry przenosi, miłości, która wszystkich jednoczy, i nadziei, która nigdy nie zawodzi. Można stracić wszystko, byle nie to!

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Marzec 2024
N P W Ś C Pt S
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

Konferencje biblijne

FOTOGALERIE
Odsłon artykułów:
2012624

Odwiedza nas 97 gości oraz 0 użytkowników.

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Instytut Prymasowski KSW