Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć!

2 kwietnia 2022 r. – 17 rocznica śmierci św. Jana Pawła II

W sobotę 2 kwietnia przypada 17 rocznica śmierci papieża św. Jana Pawła II • Parafie Archidiecezji Warszawskiej w tym dniu modlą się za jego wstawiennictwem • Z kolei Centrum Myśli Jana Pawła II zaprasza do wzięcia udziału w “Rozmowie o przemijaniu” • Od dziś publikuje w mediach społecznościowych podcasty, artykuły oraz filmy poświęcone różnym aspektom śmierci.

Śmierć Jana Pawła II była wielkim, społecznym przeżyciem nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Aby upamiętnić ten dzień, 2 kwietnia, Centrum Myśli Jana Pawła II zachęca do refleksji nad głębszym wymiarem śmierci w kontekście indywidualnym i wspólnotowym za pomocą materiałów publikowanych na swoich kanałach Facebook i Youtube.

Choroba, cierpienie i śmierć, to niezbywalne elementy naszego życia. To uniwersalne doświadczenie egzystencjalne, które zrównuje wszystkich umierających, bez względu na wyznawaną wiarę, status społeczny, czy pochodzenie. Organizatorzy zaznaczają, że “Rozmowa o przemijaniu” to duże wyzwanie, a w obliczu ostatnich wydarzeń w Ukrainie i na świecie nieuniknione.

– Widzimy taką potrzebę, zwłaszcza teraz, w czasie pandemii i koszmaru wojny, kiedy temat śmierci, choć wszechogarniający, jest często sprowadzany do czysto statystycznego wymiaru i chłodnych kalkulacji – mówi Michał Senk, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II. Jak podkreślają eksperci zaproszeni do projektu, śmierć ma niezwykle ważny wymiar wspólnotowy, który wyraża się nie tylko w rytuałach, ale także w tym, że w śmierci i żałobie niezmiernie ważna jest bliskość,czułość i obecność drugiej osoby. Tym, co pomaga nam przejść przez doświadczenie straty jest żywa relacja z najbliższymi.

– Śmierć to autentyczne i wspólnotowe przeżycie, które ma elementarne znaczenie w kulturze, społeczeństwie i życiu osoby. Tymczasem ten temat jest spychany na margines publicznego dyskursu – dodaje dyrektor.

Gośćmi podcastów i filmów są m.in. Ewa Chalimoniuk, psychoterapeutka i współautorka książki „Życie zmienia się, ale nie kończy” oraz Paweł Grabowski, lekarz medycyny paliatywnej, poeta i prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

Papież Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37 w Watykanie w wieku 84 lat Jego pontyfikat trwał 26 lat. W czasie swoich pielgrzymek do Polski Jan Paweł II często odwiedzał Warszawę: stołeczną archikatedrę św. Jana Chrzciciela, Dom Arcybiskupów Warszawskich i m.in. kościół akademicki św. Anny.

To właśnie w Warszawie na placu Piłsudskiego (wówczas placu Zwycięstwa) padły pamiętne słowa Jana Pawła II “Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi!” i “Musicie być mocni mocą nadziei, która przynosi pełną radość życia i nie dozwala zasmucać Ducha Świętego! Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć”.

Jan Paweł II został kanonizowany w 27 kwietnia 2014 roku, dziewięć lat po swojej śmierci i trzy lata po beatyfikacji. Kościół obchodzi wspomnienie liturgiczne św. Jana Pawła II 22 października. Choć najczęściej świętych wspomina się w liturgii w rocznicę ich śmierci, to w przypadku papieża-Polaka na datę jego liturgicznego wspomnienia została wybrana rocznica inauguracji pontyfikatu.

Ponadto, każdego roku, w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową (16 października), w Polsce obchodzony jest Dzień Papieski, podczas którego wierni łączą się w modlitwie i zgłębiają nauczanie Jana Pawła II. Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia” przeprowadza wtedy zbiórkę na stypendia dla zdolnej młodzieży z małych miejscowości. Stypendyści nazywani są “żywym pomnikiem” Jana Pawła II.

mg/archwwa.pl  

 


cool     cool    cool     cool    cool

1 kwietnia

Kościół jest wielką tajemnicą Bożą, kto chce o nim mówić uczciwie, musi mieć wiarę i musi go kochać.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Maj 2022
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 125 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
953174

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona