Uroczystości pogrzebowe śp. Karoliny Kaczorowskiej

W dniach 22-23 kwietnia br. odbywają się w Warszawie uroczystości pogrzebowe śp. Karoliny Kaczorowskiej – małżonki Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. Spocznie u boku swego męża w Panteonie Wielkich Polaków w Świątyni Opatrzności Bożej na Wilanowie.

Uroczystości pogrzebowe Karoliny Kaczorowskiej rozpoczęły się w piątek 22 kwietnia br. o godz. 12.45 na płycie lotniska Wojskowego Portu Lotniczego na warszawskim Okęciu. Specjalny samolot rządowy przywiózł z Londynu prochy śp. Karoliny Kaczorowskiej. Tu hołd Zmarłej oddali przedstawiciele najwyższych władz i instytucji państwowych, ambasady RP w Londynie oraz brytyjska Polonia.

Żegnamy jedną z czołowych postaci polskiej emigracji niepodległościowej, Sybiraczkę, nauczycielkę i wychowawczynię kilku pokoleń Polaków, którzy po II wojnie światowej nie mogli powrócić do Ojczyzny. W jej osobie żegnamy także symbolicznie legalne władze II Rzeczypospolitej, które nieprzerwanie od 1939 r. aż po 1990 r. stały na straży honoru niepodległej Polski, pracując na uchodźstwie. Pożegnamy ostatnią Pierwszą Damę II Rzeczypospolitej – przekazał Jan Józef Kasprzyk, Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.  

Podczas ceremonii powitania na polskiej ziemi urny z prochami Zmarłej Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego odegrała „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina. Po przeniesieniu urny na katafalk w asyście wojskowego posterunku honorowego została odmówiona modlitwa.

Następnie uczestnicy uroczystości przejadą do Świątyni Opatrzności Bożej na warszawskim Wilanowie, gdzie nastąpi wprowadzenie urny z prochami Pani Prezydentowej do Kaplicy Najświętszego Sakramentu.

Przyjazd do Świątyni Opatrzności Bożej o godz. 14:30.

Nieszpory w kaplicy Maryjnej o godz. 15:30

Po godzinie 19:00 nastąpi procesyjne przeniesienie urny z prochami na katafalk przed głównym ołtarzem w Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie zostanie odprawiona Msza święta żałobna o godz. 19:30 za spokój duszy Pary Prezydenckiej – śp. Ryszarda i Karoliny Kaczorowskich.

Po Mszy świętej odbędzie się harcerskie czuwanie modlitewne.

W godzinach od 15:00 do 22:00 Świątynia będzie otwarta dla wszystkich, którzy chcieliby oddać indywidualne honory Zmarłej i wpisać się do księgi kondolencyjnej.

Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę 23 kwietnia br. o godz. 12.00.

 

 

 

 Zob.  https://dzieje.pl/wiadomosci/j-j-kasprzyk-pogrzebem-karoliny-kaczorowskiej-zamykamy-w-sensie-instytucjonalnym

 

 

 


cool     cool    cool     cool    cool

13 czerwca (2)

W Kościele nigdy nie jesteśmy samotni. Chrystus zapewnił, że nie zostawi nas sierotami, i wierny jest swojej obietnicy. Żyje w swoim Kościele i jest jego Tajemnicą. Nawet gdy my nieraz o Nim zapominamy — On o nas pamięta; gdy my przestajemy Go miłować — On nadal nas miłuje.

Stefan Kardynał Wyszyński – druga kromka chleba

Kalendarz DIAK AW

Maj 2022
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Nowenna pompejańska

BEATYFIKACJA33

Za naszą Ojczyznę!

Iskra Bożego Miłosierdzia

FOTOGALERIE

Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.

Odsłon artykułów:
953132

Ewangelia na co dzień

Tylko Maryja może uratować świat

Prymas Wyszyński – Oficjalna strona